SVĚT HARRYHO POTTERA SE VRACÍ!

NAVŠTIVTE NOVÝ BLOG O PŘIPRAVOVANÉ FILMOVÉ TRILOGII!

--->FANTASTIC-BEASTS.BLOGSPOT.CZ<---

FACEBOOKOVÉ STRÁNKY:

www.facebook.com/fantasticbeastscz

Zajímavosti

Novinky.cz: Oslavující filmaři zapomněli scénář posledního Harry Pottera v hospodě

5. dubna 2010 v 16:42 | Adam-Potter
www.adam-potter.blog.cz


No nevím co je na tom pravdy,ale určitě si to přečtěte ZDE

Obraceč času

18. listopadu 2009 v 12:09 | Adam-Potter
Obraceč času je kouzelnický nástroj sloužící k cestování časem. Vypadá jako malé přesýpací hodiny zavěšené na řetízku. Jeho majitel se může přemístit do jakékoliv doby v minulosti. Cestování časem je ovšem velice zrádné a nebezpečné. Jákýkoliv sebemenší chybný zásah do minulosti může změnit historii. Proto se musí používat s velkou opatrností.

Na světě existuje jen pár kůsu obraceče. Většina je schována na Ministerstvu kouzel, přesněji na Odboru záhad.

S obracečem času se poprvé setkáváme ve Vězni z Azkabanu. Hermiona se do třetího ročníku v Bradavicích přihlásila do příliš mnoha předmětů, které by za žádnou cenu nemohla stíhat. Proto se profesorce McGonagallové za dlouhého přesvědčování ministerstva kouzel podařilo získat pro Hermionu obraceč času. Musela ovšem slíbit, že ho použije jen ke stíhání svých předmětů, a že o něm nikomu neřekne. Časem ovšem Harrymu a Ronovi začalo být podezřelé jak se Hermiona neustále někde objevuje a mizí, a jak vlastně dokáže stíhat i dva předměty ve stejnou hodinu. Nakonec se obraceč ukázal jako mnohem užitečnější věcička než jen ke stíhání předmětů. S jeho pomocí Harry a Hermiona zachránili Klofana a Siriuse. Na konci školního roku to přecejen i s obracečem bylo na Hermionu dost a proto ho raději vrátila a upravila si rozvrh aby všechno normálně stíhala.

Podruhé se s obracečem setkáváme ve Fénixově řádu. Během bitvy na odboru záhad narazí Harry na jednu místnost ve které jsou obraceče času ukryté. Bohužel tady dojde k boji se smrtijedy, jedno z kouzel narazí do obracečů a všechny se zničí.

Použití: Při přenosu časem musí mít dotyčná osoba řetízek s obracečem na krku. Pak už jen stačí několikrát obrátit malé přesýpací hodiny podle toho jak daleko do minulosti se chcete dostat.

Názor:

Podle mně je obraceč času docela nedomyšlená věc. Když ho měli na ministerstvu tak proč ho nepoužili k nějakým důležitějším věcem než jen k tomu, aby Hermiona stíhala hodiny? Dal by se s ním snadno zničit i Voldemort kdyby se s ním přenesli do doby když byl dítě. A proč se o něj Voldemort nezajímal? Vždyť by mu mohl hodně pomoci k ovldánutí celého čarodějného světa. Ano, sice byly v 5.díle na ministerstvu obraceče zničeny ale nějak se mi nechce věřit že byly zničeny úplně všechny (přece je nemohli mít jen v Lodnýnském ministerstvu ale určitě i někde jinde na světě.) A i kdyby nemohl by se vyrobit nový?

Význám překládáných jmen

28. srpna 2009 v 11:35 | Adam-Potter
Zajímá vás proč naši překladatelé (bratři Medkové) třeba přeložili jméno Dumbledor na Brumbál nebo přoč se u nás horcrux nazývá viteál? To vše se dozvíte v tomto článku...

Originál - Překlad - Vysvětlení

Dumbledore - Brumbál - Dumbledore ve staroangličtině znamená čmelák a stejně tak Brumbál je staročeské pojmenování čmeláka.
Hogwarts - Bradavice - Warts znamená v češtině bradavice.
Occlumency - Nitrobrana - Překlad Occlumency vznikl ze slova occlude - uzavřít (v Nitrobraně jde předevšim o to uzavřít svou mysl)
Horcrux - viteál - Pan Medek říká: Při překládání horcrux (viteál) jsem prošel snad všechny slovníky na světě, ale nedospěl jsem k ničemu. Takže jsem se volil jen podle kontextu. Chtěl jsem, aby to slovo odkazovalo k životu.
Dementor - Mozkomor - Dement znamená v češtině dohnat k šílenství (proto Rowlingová vymyslela právě Dementor) Ale proč ho překladatel přeložil jako mozkomor jsem nenašel. Každopádně je moc moc zajímavé slovo které se prý dostalo i do slovníku našich politiků.
Grow - Dráp - Překlad Hagridova bratra Grow pravděpodobně vznikl ze slova Claw což znamená dráp.
Kreatcher - Krátura - Jméno domácího skřítka Kreatcher pravděpodobně vzniklo z slova Creature (stvoření , kreatura) a pan Medek si ho upravil na Krátura
Luna Lovegood - Lenka Láskoradová - příjmení Lovegood vzniklo se slov LOVE (láska) GOOD (dobrý) a počeštěno na LÁSKORÁD

To je zatím několik pár slov na které jsem narazil. Pokud najdu další tak je dopíšu...

KOUZELNICKÉ PENÍZE

18. srpna 2009 v 14:31 | Adam-Potter
Jak v tom našem tak se i v kouzelnickém světě neobejdete bez peněz . Čarodějnické peníze zde razí i známá Gringotova banka. Kouzelníci mají oproti těm našem pouze tři druhy mincí:

Galeon (zlatý, 4 cm)
Srpec (stříbrný, 3,3 cm)
Svrček (měděný, 2,2 cm)

Hodnota:

1 galeon = 17 srpců
1 srpec = 29 svrčkůKdo by měl zájem může si tyto peníze i pořídit v tomto obchodě. Mnohé ale odradí cena (1099 Kč za 3 mince)

Hodně zajímavý článek o nátáčení HP7

13. srpna 2009 v 10:59 | Adam-Potter
Několik fanoušků HP vyhrálO cenu kterou jim může spoustA Pottermaniaků závidět - návštěvu Leavesdenských studií a natáčení Relikvií smrti. A jak celá tahle návštěva probíhala a co všechno šťastní výherci viděli si můžete přečíst v CELÉM ČLÁNKU:

Rozhovor s dvojčaty Phelpsovými

10. srpna 2009 v 18:14 | Adam-Potter
Pěkný rozhovor s představitely Freda a George Oliveren a Jmaesem Phelpsovými...Četli jste sedm knih kvůli práci, nebo kvůli potěšení?
Oliver: Z obou důvodů. Když jsme začali natáčet, přečetl jsem první tři, a když jsme šli na casting čtvrtého dílu, akorát jsme ho dočetli. Četli jsme knihy podle toho, jak vycházeli, jak pro chuť, tak abychom lépe poznali svoje postavy.
.
Považujete se za fanoušky Harryho Pottera?
Oliver: Ano, jsme věrní následovníci oné ságy. Příběh je fantastický, dějová linie - je to jako vypletené pole geniality. I kdybychom nebyli obsazeni do filmu, oba dva bychom přečetli sedm knih a sledovali bychom filmy v kině.
.
Po šesti filmech, cítíte se při natáčení v klidu nebo vás stále znervózňuje, když vidíte přicházet Michaela Gambona nebo Alana Rickmana?
James: Po takové době je pravda, že jsme mnohem víc v klidu. První den, co jsem je viděl, jsem byl naprosto nervózní, nemohl jsem tomu ani uvěřit. Ale teď to vidím jako něco normálního. Po devíti letech si člověk zvykne, cítit se v sérii pohodlně. Dospíváme do bodu, kde necítím, že bychom pracovali, vznikají nové zápletky mezi všemi a vypadá to jako hra. Moc si to užíváme, jsme všichni dobří přátelé.
.
Se kterým režisérem jste se cítili nejlépe?
Oliver: Se všemi jsme byli zadobře, každý z nich měl své zvláštnosti a přinesl nové věci. Chris Columbus umístil do postav pevný způsob od prvního herce až do postav dvojčat. Naše role měla s tímto režisérem největší hloubku.
.
Co máte s postavami společného?
Oliver: Dvojčatům se líbí dobírat si druhé, vymámit z nich úsměv. Moje role, George, je velice legrační. Neexistuje v něm zlost, ale dovádění. Předpokládám, že z postav máme ducha pro legraci.
.
Udělali jste nějakou 'špatnost' za kamerami?
James: Namluvili jsme jedné maskérce, že dostala pokutu. Udělali jsme to s registračním číslem jejího vozu, zjišťovali jsme, kde stála v tom dni, kdy ji domněle měli pokutovat, aby neprokoukla ten vtip. Pokuta činila 1600 Eur, no a nakonec, když se to dozvěděla, že jsme si z ní utahovali, začali jsme se bát o svůj vzhled ve filmu. (Smích)
.
Uvědomujete si ten úspěch?
Oliver:Věděli jsme, že ta sága bude úspěšná, ale nikdy jsme si nepředstavovali, že bude ten úspěch tak velký. Ba co víc, dosud si nejsem ani pořádně vědom rozměru, který to všechno vzal. Je těžké vidět, když jsi tak blízko projektu, že jsi v něm. A když propagujeme v dalších zemích, uvědomujeme si tu důležitost. Když se k tomu přidá to, že popularita neupadla, ale zvětšila se…Normálně bych si myslel, že 6. dílem bude publikum už přesyceno. Ale je to všechno naopak. Harry Potter nepřestane růst, a soudím, že je to jak kvůli knihám, tak i kvůli filmům.
.
Kdybyste mohli udělat ve skutečném životě kouzlo, jaké by to bylo?
James: No, víc než kouzlo by se mi líbilo mít Nimbus 2000, abych nemusel čekat na letištích, moct jít z jednoho místa na druhé na rychlém koštěti. Není to ale tak, že bych měl strach létat letadlem, jednoduše nenávidím ztrácení času na letištích. Aspoň bych si odepřel obchody!
Oliver: Mě moc baví hrát fotbal a líbilo by se mi, kdybych jakožto hráč měl tu moc, že bych měl míč naprosto pod kontrolou a aby můj protivník nepoznal, že chci dát s tím míčem góla. Byla by to zvláštní síla.
.
Můžete něco odtajnit z velkého konce kinematografické ságy?
James: Dosud jsem nečetl scénář, ale jak je mi známo, bude film velice přizpůsoben knize. Točit začneme za pár dní. Musíme si za dva dny obarvit vlasy na "zázvorovou".
.
Nemrzí vás, že sága končí?
Oliver: Ano. Zdá se, jakoby to bylo minulý týden, co jsme se zúčastnili prvního castingu. Snažím se na to moc nemyslet, když si stále uvědomuješ, že něco končí, smutek ti způsobí, že si užiješ jen málo z toho všeho. Chci, aby poslední dva filmy byli nejlepší a budou. Chci do toho dát všechno!

Víte že kámen mudrců má 2 názvy?

8. srpna 2009 v 13:52 | Adam-Potter

Ačkoliv Rowlingová vydala v roce 1997 první knihu s názvem Harry Potter and the Philosopher´s stone (kámen mudrců) , existuje i druhý název tohoto dílu. Vznikl při tvorbě FILMOVÉ VERZE tohoto dílu. Filmaři navrhovali aby byly filmy natočeny ve Spojených státech s americkými herci. Američani si dokonce i pozměnili název dílu na "američtější" Harry Potter and the Sorcerer's Stone (překlad něco jako Čaroděnický kámen nebo Kámen čarodějů) Rowlingová si ale trvala na svém aby filmy vznikaly v Británii s britskými herci. Nakonec neochotně nechala ve filmu alespoň americký název název Sorcerer's Stone. Kvůli těmto dvěma názvům často vznikají mezi neznalci Harryho Pottera různé zmatky a domnívají se, že se jedná o dva odlišné díly.

Historie Harryho Pottera

8. srpna 2009 v 13:14 | Adam-Potter

HISTORIE
Připravil jsem pro vás historii celé Potterovské ságy. Budu to tu průběžně aktualizovat...


31.7.1965 - Narození spisovatelky Joanne Rowlingové
Kolem roku 1990 - Rowlingová začíná psát příběh o Harry Potterovi
1997 - Vydání první knihy HP a kámen mudrců
1998 - Vydání dílu HP a tajemná komnata
1999 - Vydání dílu HP a vězeň z Azkabanu
Koncem 90.let - Nancy Stoufferová začala veřejně prohlašovat, že že série o Harrym Potterovi je postavena na jejích knihách z 80. let, například The Legend of Rah and the Muggles a Larry Potter and His Best Friend Lilly.
2000 - vydání dílu HP a ohnivý pohár
2000 - Rowlingová prodává filmová práva k Harry Potterovi společnosti Warner Bros.
2000 - V ČESKÉ REPUBLICE vychází první a druhý díl Harryho Pottera!
2001 - Soud se záležitostí s Nancy Stoufferovou nakonec vyhrává Rowlingová. Kvůli soudu je ovšem pozastaveno vydání Fénixova Řádu
2001 - Vydání knih Famfrpál v průběhu věků a Fantastická zvířata a kde je najít. Výtěžek z knih putuje na charitu.
2001 - Vydání filmu Harry Potter a kámen mudrců!
2001 - V česku vychází třetí a čtvrtý díl.
2002 - Vydání filmu Harry Potter a tajemná komnata
2003 - Rowlingová žaluje New York Daily News o 100 milionů USD, neboť tyto noviny otiskly informace o pátém dílu ještě před jeho vydáním
2003 - Konečně vychází díl Harry Potter a Fénixův Řád
2004 - V česku vychází díl Harry Potter a Fénixův Řád
2004 - Do kin přichází filmová verze třetího dílu HP a vězeň z Azkabanu
2004 - Rowlingová těsně před Vánoci oznamuje dokončení šestého dílu
2005 - Vychází šestý díl Harry Potter a Princ Dvojí krve. Ještě téhož roku vychází i český překlad.
2005 - Premiéra dalšího filmu HP a Ohnivý pohár
2007 - Premiéra páteho filmu HP a Fénixův Řád
2007 - Vychází dlouho očekávaný poslední díl Harry Potter a Relikvie Smrti
2008 - Vydání Relikvií Smrti v Česku.
2008 - Filmová verze šestého filmu HP a Princ Dvojí krve se přesouvá až na červenec 2009
2008 - Režisér posledního dílu HP oznamil, že závěrečný film Relikvie Smrti bude rozdělen do dvou částí.
2008 - vychází další kniha od Rowlingové - Bajky Barda Beedleho
2009 - Rowlingová oceněna řádem Čestné legie.
2009 - Vydání filmu HP a Princ Dvojí krve.
2010 - vydání videohry LEGO HARRY POTTER Roky 1-4
2010 - otevření zábavního parku na Floridě - Wizarding World of Harry Potter
2010 - Ukončení natáčení Harryho Pottera :-(
2010 - Vydání filmu HP a Relikvie Smrti I.
2011- Vydání filmu HP a Relikvie Smrti II.

NEPŘEJI SI, ABY BYL ČLÁNEK KOPÍROVÁN!!!

Zajímavý rozhovor s triem.

7. srpna 2009 v 16:08 | Adam-Potter
Zajímavý rozhovor o všem možném s Danielem, Rupertem a Emmou z rádia heart.

ZDROJ: priori-incantatem.sk

Najdete ho v celém článku. Rozhovor je slovensky!Uršule už je přes čtyřicet!

31. července 2009 v 9:00 | Adam-Potter
Při prohlížení herců hrajících v Potterovkách jsem narazil na menší zajímavost. Herečka Shirley Henderson která ztvárňuje ve filmech ducha ČTRNÁCTILETÉ ufňukané Uršuly už má 43 let! Shirley se narodila 24.1965. Zda tuto herečku uvidíme i v Relikviích Smrti se snad již brzy ukáže. (ale moc velkou naději tomu nedávám, v knize se Uršula neobjevila)

Dobby = karikatura ruského prezidenta?

30. července 2009 v 9:00 | Adam-PotterTento domací skřítek je prý karikaturou ruského prezidenta Putina!Teda alespoň podle putinových příznivců. Ti obvinili tvůrce filmu, že při ztvárnění skřítkovy podoby vyšli ze vzhledu prezidenta. Zda je to pravda můžete posoudit sami.


Rowlingová obviněna z kradení nápadu! - Článek z NOVINKY.CZ

28. července 2009 v 9:00 | Adam-Potter

Novinky.CZ

Vydavatel knih o Harrym Potterovi Bloomsbury Publishing rázně odmítl tvrzení, že J. K. Rowlingová ukradla některé nápady z knih zemřelého spisovatele Adriana Jacobse. Právníci, kteří mají na starosti jeho dědictví, však vydavatele žalují.
J. K. Rowlingová říká:

Žalující strana tvrdí, že Rowlingová si vypůjčila nápady do knihy Harry Potter and the Goblet of Fire (Harry Potter a Ohnivý pohár) z Jacobsovy starší knížky The Adventures of Willy the Wizard (Dobrodružství čaroděje Willyho).
Firma Bloomsbury to označuje za nepodložené a nepravdivé tvrzení, sama spisovatelka Rowlingová se k případu vůbec nevyjadřuje.
Adrian Jacobs zemřel v Londýně roku 1997. Jeho knížka však vyšla už v roce 1987. Bloomsbury uvádí, že první spor se odehrál v roce 2004 a tehdy prý nebyla druhá strana schopná označit žádný text v knihách o Potterovi, který měl údajně kopírovat kouzelníka Willyho.
"J. K. Rowlingová nikdy neslyšela o Adrianu Jacobsovi a neviděla a nečetla jeho knihu Dobrodružství čaroděje Willyho, ani o ní neslyšela až do roku 2004, kdy byl vznesen tento nárok," uvedl vydavatel v tiskovém prohlášení.
V případě, že by žaloba uspěla, šlo by o astronomické sumy. Knížek o Harrym Potterovi se prodalo asi 400 miliónů a jen filmové adaptace vydělaly několik miliard dolarů.

Hari Puttar zvítězil

Filmové studio Warner Bros nedávno žalovalo indické filmaře kvůli filmu s názvem Hari Puttar, který je podle jeho právníků příliš podobný americkému trháku podle předlohy britské autorky. Žaloba byla zamítnuta, rozdíl mezi Puttar a Potter je podle soudu zjevný. Hari je navíc podle obhajoby běžné indické jméno a Puttar není zkomolenina slova Potter, ale normální slovo. V jazyce Hindi znamená syn.

Rozhovor s producentem Davidem Heymanem o HP7

23. července 2009 v 17:51 | Adam-Potter

Stránka SnitchSeeker.com měla možnost udělat krátký rozhovor s s producentem Davidem Heymanem na téma film HP a Relikvie Smrti především o polibku Rona a Hermiony, mladém Brumbálovi a Dolores Umbridgeové.

ZDROJ A PŘEKLAD: POTTERWEB.CZ

(SnitchSeeker) SS: Daniel Radcliffe říkal, že nebyl přítomen když Rupert a Emma dělali líbací scénu. Bylo to úmyslně? Aby je neznervózňoval?
(David Heyman) DH: Ne

SS: Harry v té scéně není?
DH: Ne

SS: Takže to není jako v knížce? [ Heyman vrtí hlavou že ne ]

SS: Udělal jste něco, aby jste zklidnil Ruperta a Emmu pro tuhle scénu?
DH: Ne, myslím že byli oba docela nervózní. Pracovali spolu, dlouho se znali, takže to byl velký úděl. Je to jako líbat opravdu dobrého přítele, pomyslíte si: Hmm, to je trochu divné. Ale myslím že to šlo velmi dobře. Svým způsobem je tato událost znervózněla, jako žádná jiná. Chcete rozpaky, a oni je ve scéně opravdu mají. Opravdu to funguje. Fantasticky to funguje.


SS: Harry, Ron a Hermiona se trochu při táboření pohádaji. Jak jste připravili herce pro tu změnu ve vztazích?
DH: No, víte, je to zajímavé, protože děti jako herci rostou. Nyní mají mnohem více zkušeností, než když s nimi pracoval Chris Columbus. Jsou více vyspělí, získali zkušenosti s herectvím mimo Pottera. Všichni získali přátele, s kterými dlouho dobře vycházeli a přátele, se kterými se přeli. Takže myslím že do toho přinesli mnohem víc svých pocitů a a zkušeností.

David Yates s nimi pracuje tak, že je dokáže zaujmout. Neřekne jim co dělat, ale zapojí je také do utváření své role. Uvedu příklad: David měl jednou za týden oběd s Danielem Radcliffem, aby probrali co dělají. To způsobí bližší vztah všech tří k režisérovi. Jsou nyní příliš dospělý na to říct: Jdi udělat tohle, nebo si jich prostě nevšímat.

Nebylo to tak těžké, dospívají ... no vlastně už nedospívají, je jim 19-20 let. V tom věku také soupeřili s svými přáteli. Takže jsou na to zvyklí, a lidi které máte rádi, taktéž. Oni se mají navzájem opravdu rádi. Takže na konci byli schopni přinést mnoho svých zkušeností a uplatnit je.


SS: Od Relikvií smrti to bude poprvé, co se setkáme (pozn. ve filmech) s Billem Weasleym. Jak bude představen?
DH: No, víme že je to jeho svatba. Takže bude představen na své svatbě a upřesňujeme, že je to svatba Billa a Fleur, takže víte že je to Bill Weasley a je to v domě Weasleyových. Takže poznáte kdo to je, když ho uvidíte s Fleur. Nakonec je to docela jasné.

SS: Byl napadnut vlkodlakem?
DH: Ano, byl.

SS: A jak je to tam vysvětleno, jestli je to vysvětleno?
DH: Je to jasné.

SS: Jak jste zvládli Brumbálův "backstory" (pozn. něco jako jeho minulý příběh, co dělal předtím...), když to bylo především Harryho čtení knihy Rity? (pozn. Rita Holoubková - naposledy ve filmu Ohnivý pohár)
DH: Máme okamžik, kdy Hermiona knihu čte, také máme jednu postavu která na svatbě mluví o Brumbálovi minulosti. Je to Elphias Doge, který má na něj více příznivý názor. Hermiona najde knihu Rity Holoubkové a přečte ji ostatním.

SS: Bude někdo hrát mladého Brumbála?
DH: Ano.

SS: Kdy bude oznámeno oficiální herecké obsazení filmu?
DH: Časem

SS: Vrátí se Imelda Satunton jako Umbridgeová?
DH: Ano.

SS: Mluvil jste s ní o tom, jak moc bude její postava více záporná?
DH: Ještě ne, ale budeme. Je obeznámena knihou.

HP a Princ dvojí krve - Recenze z Gorilla.cz

23. července 2009 v 17:47 | Adam-Potter
Server www.gorilla.cz nám přinesl zajímavou recenzi na HP6:

Recenze: Harry Potter a Princ dvojí krve - David Yates opět boduje

Další kouzelnická fantasy baví i přesto, že se musí potýkat s dějově prázdnější předlohou.


Když Brumbál ve čtvrtém díle potterovské ságy prohlásil, že se blíží temné časy, možná ani sám netušil, jak dokonale se jeho předpověď vyplní. Pán zla se ještě ten rok dostal zpátky k moci a Harry Potter další rok života trávil tím, že všechny přesvědčoval o jeho návratu. A byl to rok zatraceně napínavý, protože se kouzelnické ságy ujalo tvůrčí trio David Yates (režie), Michael Goldenberg (scénář) a Nicholas Hooper (hudba), které dokázalo Bradavice definitivně proměnit v temné místo, na němž se bude brzy rozhodovat o osudu celého světa.
Navázat na famiózní Fénixův řád byl proto mimořádně těžký úkol a ničemu nepomohlo, že se na obzoru ocitl šestý rok v Bradavicích, během něhož Harry pátrá po tajemném Princi dvojí krve a Brumbál ho připravuje na střet s Voldemortem, aniž by sám věděl, čemu vlastně budou čelit. Mezi tím pokračují romantické školní pletky a hraje se famfrpál, to je ale zhruba všechno, co můžete nacpat do případného filmu.
Kniha plná odhalování Voldemotovy minulosti, která je vlastně jen překlenutím mezi pátým a sedmým dílem, je filmařsky velice nevděčnou látkou, jelikož pracuje s dějovými linkami, ze kterých moc akce nebo velkou detektivní zápletku (na čemž staví první čtyři díly) prostě nevyždímáte. Navrátivší se David Yates navíc dostal k ruce "nového" scenáristu, Stevea Klovese (zadaptoval první čtyři díly), kterého kdekdo od série hnal ve chvíli, kdy proměnil Ohnivý pohár v sérii za sebe naházených událostí z předlohy. Jak dopadla jejich spolupráce, kterou Nicholas Hooper podpořil další dávkou vynikajících hudebních motivů?

Princ, který předznamenává příjezd krále

Překvapivě dobře, ač je potřeba přistoupit na to, čím Princ dvojí krve je. Šestý díl potterovské ságy není rozmáchlým akčním dobrodružstvím ani velkým bojem se silami zla, je příběhem o tom, jak musí Vyvolený přijmout svůj osud. Harry, který si ve filmu ze svého "poslání" dělá několikrát legraci, už není jen studentem, kterému Brumbál nosí informace na stříbrném podnose. Stává se rovnocenným partnerem svého mentora a společně se krůček po krůčku blíží k odhalení, které by jim mělo dopomoct k definitivnímu vítězství nad Voldemortem.
Na tenhle ústřední motiv se potom nabalují láskyplné patálie Harryho, Rona a Hermiony, které oproti předchozím dílům nabírají na vážnosti, a linie s novým profesorem lektvarů, Horaciem Křiklanem, do jehož přízně se musí Harry na Brumbálův popud vetřít. A abych nezapomněl, kolem často posedává Draco Malfoy, který má na práci něco mnohem důležitějšího, než si hlídat dobrý prospěch.

Yates je zpět

Princ dvojí krve z toho všeho zní jako mírný guláš, který musí zároveň dopravit depresivní atmosféru i milostné švitoření, aniž by se mohl opřít o nějaký výrazný ústřední děj, jako tomu bylo u předchozích dílů. Režírující Yates ale naštěstí dokazuje, že po pětce nedostal režii zbylých Potterů náhodou, a drží svoje Bradavice v přítmí, ze kterého vás nenechává vykouknout. Na malebný hrad z prvních dvou dílů si ani nevzpomenete, protože Yates od minula ještě víc ubral na barvičkách a stylizuje Školu čar a kouzel jako místo, kde byste se pomalu báli zahnout za roh. Což je jen a jen dobře.
Spolu Bradavicemi potemnily i události v nich se odehrávající. Humorné scény se často dočkávají děsivých zakončení, chvilky štěstí rychle blednou pod náporem dalšího milostného zklamání a víc než kdy dřív se tak hrdinové musejí upínat k tomu málu světlých období, která jim život v kouzelnickém světě nabízí. V Yatesově podání tohle všechno jede jako na drátkách a filmu prakticky nekolísá tempo, čímž se mění v pohlcující dvouapůlhodinovou výpravu, u které si až ke konci začnete uvědomovat, že na vás někdo sehrál tak trochu blamáž.

Scenáristický krok zpět

Steve Kloves totiž "nezklamal" a na vypilovaný scénář, jaký měla pětka, můžete rychle zapomenout. Změny oproti knize jsou sice z velké míry k dobru, některé ale přeci jen bolí a je tu pár momentů, u kterých museli předlohy neznalí diváci jen kroutit hlavou. Co funguje na jedničku jsou přidané scény, ať už jsou to dvě úvodní nebo ta s Doupětem, protože filmovému médiu určitě prospívá vizuální prezentace nebezpečí víc než knize. Vidět smrtijedy v akci je přeci jen mnohem lepší, než kdyby o nich Harry pořád četl v novinách.
I přes tahle vylepšení Princ dvojí krve pořád neoplývá žádnou pořádnou akční scénou a obsahuje jen několik menších potyček, důležité ale je, že je tu velké množství dialogů pečlivě vyváženo demonstracemi Voldemortova tahání za nitky. A co vás určitě potěší, hutnou dávkou famfrpálu.
Mezi ty bolestivé ústupky naopak patří především Klovesovo oblíbené pohazování pomrknutí na fanoušky, která ale v rámci filmu příliš nefungují. Zničehonic se objevují informace, které předchozí filmy nijak nezmínily, a pokud třeba nevíte z knihy, že spolu Tonksová a Lupin něco mají, asi se budete celkem divit, když ho najednou osloví miláčku.
Nejvíc lidí zřejmě rozzlobí absence závěrečné bitvy, která nadělá u konce filmu pár nelogických děr (aneb chodíme si radostně sem a tam), ale je to pochopitelné vzhledem k tomu, že by bylo finále až moc natahované. Nevím jak vy, ale já jsem šel na co nejlepší možný film, ne na doslovný přepis knihy, takže nemám potřebu detailně rozebírat, co kdo udělal jinak a kde co nebylo. Neakční závěr i přesto maličko zamrzí.

Harryho jistoty

Omnoho důležitější v mých očích je, že scénář až na zmíněné neduhy neobsahuje zásadní kiksy a dává dost prostoru jak odhalování klíčových informací pro další dva díly, tak vývoji mladých čarodějů. Ty Yates svádí dohromady (nebo rozděluje) stejně nenásilně jako ve Fénixově řádu a zúročuje tak veškeré náznaky budoucího párování, které byly rozházené po předchozích pěti filmech. Mladí herci v čele s Danielem Radcliffem (Harry), Emmou Watson (Hermiona) a Rupertem Grintem hrají stejně dobře jako minule, a přestože tu třeba Radcliffe tentokrát nemá tak vypjaté scény, už jen potvrzuje, že je jistotou, která by v Relikviích neměla zklamat.
Na odiv přichází v Princi dvojí krve především komediální talent všech zúčastněných a Harry a Ron si tu dokonce střihnou epizodky "pod vlivem", ve kterých oba jejich představitelé excelují. To samé se dá říct i o nováčcích Jessie Cave (stíhačka Levandule), Freddiem Stromovi ("svůdný" Cormac) a Jimu Broadbentovi, jenž už tak hvězdný ansábl doplnil jako profesor Křiklan - na jednu stranu neskutečně zábavná figurka, na druhou stranu muž, který musí učinit velice bolestivé rozhodnutí. Broadbent obě polohy zvládá s přehledem (nic jiného jsem od něj ani nečekal) a poslední hereckou zmíňku bych ještě věnoval Alanu Rickmanovi. Ano, Snape v jeho podání je pořád boží.

Potter ještě není v koncích

Šesté Bradavické dobrodružství nedosahuje kvalit trojky ani pětky, řadí se však těsně za ně k vysokému potterovskému standardu. Návrat Klovese na post scenáristy sice nebyla nejšťastnější volba, David Yates ale zvládnul přežehlit valnou většinu jeho přehmatů a Princ dvojí krve je díky němu velice podařeným prologem k závěrečnému dvojfilmu. Stát na vlastních nohou tak úplně nemůže proto, že mu to nedovoluje předloha, to potřebné ale odvypráví v prvotřídním stylu a za asistence skvělých hereckých výkonů, triků i hudby. Pokud tedy přijmete změny oproti předloze a seděl vám Fénixův řád, neměli byste z kina odcházet zklamáni. Spíš budete ihned toužit po pokračování.

Hodnocení: 8/10

Gorilla.cz

tn.cz - Harryho Pottera o víkendu v kinech vidělo nejvíc Čechů v historii

23. července 2009 v 17:42 | Adam-Potter
Zajímavý článek z TN.CZ

Harry Potter a Princ dvojí krve o víkendu do kin přilákal 172 672 diváků, což v české distribuci představuje absolutní rekord.
Šesté filmové dobrodružství Harryho Pottera mohli čeští diváci vidět už v noci z 15. na 16. července, kdy si jej nenechalo ujít více než deset tisíc fanoušků populární fantasy série.

Po prvním dni už u nás film Harry Potter a Princ dvojí krve vidělo 52 126 diváků. Do neděle česká kina na Harryho Pottera prodala 172 626 vstupenek v celkové hodnotě 21 826 096 korun.

Rekordní víkendové tržby v České republice dosud držel závěrečný díl fantasy trilogie Pán prstenů s podtitulem Návrat krále. Ten před pěti lety do kin přilákal necelých 150 tisíc diváků. Harry Potter a Princ dvojí krve jeho návštěvnost předčil o 16 procent, v případě tržeb byl dokonce o 21 procent úspěšnější.

Harry Potter a Princ dvojí krve tak dokazuje tvrzení, že každý díl je lepší a lepší i po této stránce. Během prvního víkendu od uvedení je o 39 procent úspěšnější než páté pokračování - Harry Potter a Fénixův řád.

Celosvětově Harry Potter utržil 400 milionů dolarů

Filmová adaptace šestého dílu knižní série spisovatelky J. K. Rowlingové v současné době plní kinosály po celém světě. V severoamerické distribuci Harry Potter a Princ dvojí krve za pět dní utržil 160 milionů dolarů a v celoročním pořadí mu již teď patří osmé místo. Celosvětově má film na kontě téměř 400 milionů dolarů.

V českých kinech navzdory rekordnímu nástupu Harryho Pottera překvapivě výrazně nepoklesnul zájem o starší tituly. Na druhém místě se nachází třetí pokračování animovaného filmu Doba ledová. Nejnovější příběh prehistorických zvířat si nenechalo ujít 71 813 diváků, což představuje pouze 11procentní mezitýdenní pokles. Třetí Dobu ledovou vidělo již více než 300 tisíc českých diváků, kteří za vstupenky utratili téměř 50 milionů korun.

Seznam postav, které v HP zemřely

22. července 2009 v 19:47 | Adam-Potter

Postavy, které v HP bohužel potkala smrt, nejčastěji za pomoci lorda Voldemorta...

Lily Potterová - zavražděna Voldemortem
James Potter - zavražděn Voldemortem
Sirius Black - zavražděn Bellatrix Lestrangeovou
Cedrik Diggory - zavražděn červíčkem
Albus Brumbál - zavražděn Snapem
Pošuk Moody - zavražděn Voldemortem
sova Hedvika - zabita smrtijedy
skřítek Dobby - zavražděn Bellatrix Lestrangeovou
Fred Weasley - zemřel v bitvě o Bradavice
Severus Snape - uštknut Voldemortovým hadem
Nymphadora Tonksová - zemřela v bitvě o Bradavice
Remus Lupin - zemřel v bitvě o Bradavice
lord Voldemort (Tom Raddle) - zavražděn Harry Potterem
Vincent Crabbe - zemřel při požáru v komnatě nejvyšší potřeby
Bellatrix Lestrangeová - zavražděna Molly Wealeyovou
had Nagini - zabit Nevillem
Rufus Brousek - ?
Colin Creevey - zemřel v bitvě o Bradavice
Ted Tonks - ?
Batylda Bagshotová - zavražděna Voldemortem.
Červíček (Peter Pettigrew) - sebevražda
Aragog - přirozená smrt

Harry Potter 6!

18. července 2009 v 9:16 | Adam-Potter
Ačkoliv jsem se kvůli některým,nepříliš kladným recenzím tohoto filmu trochu obával, nakonec jsem zjistil že nebyl vůbec důvod ke strachu. Princ Dvojí krve naprosto splnil mé očekávání a dovolím si říct že je to jeden z nejlepších filmů. Pravda ti kteří mají na filmech raději souboje a bitvy si toho v tomto díle moc neužijí. Šestka je především skvělá teenagerovská komediální lovestory. Rozhodně mi většina dá za pravdu že tento díl je zatím nejvtipnější Potterovkou vůbec a scének kdy jste dostávali přímo záchvaty smíchu je tu spousta. Ať už to byl Harry který pod vlivem tekutého štěstí vypadal jako by požil alkohol nebo Ron a jeho table s Levandulí.

Druhá polovina filmu je o něco vážnější ,temnější a nabírá více na tempu. Velice zajímavá ale zbytečná je scéna s útokem na doupě která do filmu praticky nic nepřináší jen jak sám řekl režisér,ji tam přidali aby byl film o něco akčnější. Ani nevíme co se s doupětem stalo jestli úplně shořelo anebo ho zachránili. Myslím si že místo této scény zde mohl být Brumbálův pohřeb který zde bohužel není.

Scéna v jeskyni je skvělá přesně tak jak jsem si ji představoval. Závěrečná scéna s Brumbálem velmi dojemná a většina lidí v kině z ní bylo na měko.

Film má i několik nejasností a Harry se moc o tom kde hladat další viteály nedozvěděl ale i tak na mě tento film udělal velký dojem a půjdu na něj do kina snad i podruhé.

Zkrátka režisér Davit Yates si to u mě od pětky kterou považuji za slabší díl rozhodně polepšil a doufám že mě nezklame ani u závěrečného dílu.

Nezodpovězené otázky z HP7

21. března 2009 v 16:36 | Adam-Potter

Je to už dávno ale po vydání sedmé knihy byl mezinárodní chat s Rowlingovou na kterém se lidé ptali na semdmý díl a hlavně nezodpovězené otázky!

Překlad ve Slovenštině najdete je v celém článku!

Kdy se narodil Harry Potter?

16. března 2009 v 18:17 | Adam-Potter

Dnes jsem bádal po tom, kdy se narodil Harry Potter. Podle mě to bylo v roce 1980. Z čeho vycházím? Vzpomeňte si (vy co jste četli knížky) že v HP a Tajemná Komnata slavil Skoro Bezhlavý Nick své 500sté narozeniny. Podle údajů se Nick narodil roku 1492 takže Tajemná Komnata se odehrává v roce 1992. Harry měl v tom díle 12 let takže se musel narodit v roce 1980. I když některé detaily v knize tomuto roku odporují, podle čtenářu je tohle pravděpodobný odhad.

Velké změny ve filmech

14. března 2009 v 16:00 | Adam-Potter
Ve filmech o HP se díky častým změnám režiséra měnily vzhledy postav nebo kulisy Bradavic. V tomto článku se dozvíte o těch největšich změnách ...

1. Změna profesora Kratiknota - Určitě si ho pamatujete. V prvních dvou dílech vypadal přesně podle knížky. Nevím co vedlo režiséra k tomu aby ho ve třetím díle omládli. Profesor má najednou tmavé vlasy a z plnovousu se stal knírek. Zvláštní...

2. Brumbál - Ano, všichni víme, že původní Brumbálův herec zemřel. Po nástupu nového herce se ovšem tvůrci vůbec nesnažili původního Brumbála napodobit. První Brumbál měl dlouhý plnovous a vlasy bílé, skoro až stříbrné a vždy byl oblečen do elegantních hábit - přesně jak je popisováno v knize. S nástupem druhého Brumbála se ale vše změnilo. Najednou Brumbál zešedivěl, róbu má ve všech dílech stejnou a na hlavě neustále nosí jakousi čepičku. I jeho chování se trochu změnilo. Ve čtverce na Harryho přímo vyjel zlostí , když se jeho jméno objevilo v poháru. To by náš starý klidný Brumbál z knihy přece nikdy neudělal.
3.Voldemort - Ten se taky změnil. V jedničce byl jeho obličej dělaný počítačově. Od 4.dílu se setkáváme se zcela jiným Voldemordem kterého hraje Ralph Phinnees Tento Voldemort má oproti tomu přechozímu na sobě hodně změn, ale zato ho lépe vystihuje podle knihy než ten přechozí.Bradavice - Jedna obrovská změna která se mi moc nelíbila je změna kulis Bradavic. S novým režisérem se celé Bradavické pozemky změnily. Jestli to byla změna k lepšímu či horšímu - to už posuďte sami...

Přemístění Hagridovy boudy- Všimli jste si? V prvních dvou dílech se bouda nachází u lesa a všude kolem se nachází příjemná travinatá krajina.

Od třetího dílu bouda změnila nejen svůj vzhled (zvětšena o jednu místnost) ale i úmístění. Ve filmu můžeme vidět jak Harry, Ron a Hermiona musí sestupovat po strmém svahu, aby se k Hagridovi dostals zatímco v jedničce šli po rovném trávníku. Navíc v jedničce se za boudou nachází les a v dalších dílech jezero???V prvních dílech jste prošli bradavickou bránou a stáli jste před hradem. Od trojky ke vchodu přibylo nádvoří, dlouhý most, věž s hodinami atd.


Jaký názor máte na tyto změny vy? Vedly k lepšímu nebo k horšímu?
 
 

Reklama